• Big Deal on Madonna Street

    ★★★

  • Le Notti Bianche

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • The Wings of Eagles

  • Lust for Life

  • The Searchers

    ★★★★

  • To Catch a Thief

  • We're No Angels

    ★★★★

  • Bad Day at Black Rock

    ★★★

  • Vera Cruz

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★½

  • Sound of the Mountain

    ★★★★

  • I Vitelloni

    ★★★

  • The Lusty Men

  • Summer Interlude

    ★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★

  • Cry Danger

    ★★★½

  • Harvey

    ★★½

  • Where the Sidewalk Ends

    ★★★★

  • The Flame and the Arrow

    ★★★½

  • Stars in My Crown

    ★★★½

  • Wagon Master

  • Gun Crazy

    ★★½

  • Thieves' Highway

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rope

    ★★½

  • Letter from an Unknown Woman

    ★★★★½

  • Great Expectations

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • Notorious

  • The Body Snatcher

    ★★★★

  • To Have and Have Not

  • The Curse of the Cat People

    ★★★★½

  • This Land Is Mine

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★★½

  • I Married a Witch

  • The Incredible Stranger

    ★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★

  • All Through the Night

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Come Live with Me

    ★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★½

  • Christmas in July

    ★★★

  • The Great Dictator

  • Foreign Correspondent

    ★★★½

  • The Mortal Storm

    ★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★

  • Only Angels Have Wings

    ★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★

  • The Sign of the Cross

    ★★½

  • The White Stadium

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • Paddington 3