• Fudoh: The New Generation

    ★★★

  • A Moment of Innocence

    ★★★★½

  • Lone Star

    ★★★

  • Gonin

    ★★★½

  • Dead Man

  • A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

    ★★★★

  • Through the Olive Trees

  • Legend of the Galactic Heroes: Overture to a New War

    ★★★★

  • Iron Monkey

    ★★★½

  • Midori

    ★★★★½

  • Life, and Nothing More...

  • Wild at Heart

    ★★★

  • My Nights Are More Beautiful Than Your Days

    ★★★★½

  • Lonesome Dove

  • Heathers

    ★★★½

  • The Vanishing

    ★★★

  • Miracle Mile

  • Superstar: The Karen Carpenter Story

    ★★★★

  • Bacall on Bogart

  • Legend of the Galactic Heroes: My Conquest Is the Sea of Stars

    ★★★★

  • Near Dark

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★

  • Angel Heart

    ★★★½

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★

  • Report to Mother

  • Blue Velvet

  • To Live and Die in L.A.

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★

  • Repentance

  • The Road to Bresson

  • El sur

    ★★★★½

  • Angst

    ★★★½

  • Tootsie

    ★★★★

  • Burden of Dreams

    ★★★★

  • Cutter's Way

  • Heaven's Gate

  • The Shining

    ★★½

  • Swordsman and Enchantress

    ★★★★½

  • The Hypothesis of the Stolen Painting

  • The Chess Players

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • The Last Detail

    ★★★½

  • Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

  • Cries and Whispers

  • The French Connection

    ★★★★

  • Punishment Park

  • Anand

    ★★½

  • Pratidwandi

  • Kelly's Heroes

    ★★★★½

  • The Wild Bunch

    ★★★★½

  • Toby Dammit

    ★★★★

  • Spirits of the Dead

  • Cool Hand Luke

    ★★★★

  • Spring Night, Summer Night

  • Samurai Rebellion

  • All My Life

  • Quixote

  • Marnie

  • Cruel Gun Story

    ★★★½

  • Yearning

    ★★★★½

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★

  • Two Rode Together

    ★★★

  • Underworld U.S.A.

    ★★★★

  • Rabindranath Tagore

  • The Apartment

    ★★★★

  • Macario

  • Nazarin

  • Some Like It Hot

    ★★★

  • Rio Bravo

    ★★★½

  • House on Haunted Hill

    ★★★

  • Man of the West

    ★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★½