• The Matrix Resurrections

    ★★

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Eternals

    ★★★

  • The Last Duel

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Dune

    ★★★½

  • Malignant

    ★½

  • Vacation Friends

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Ride the Eagle

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★★½

  • No Sudden Move

    ★★★½

  • Werewolves Within

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★★½

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Language Lessons

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Riders of Justice

    ★★★★½

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★★

  • Spontaneous

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • The Hunt

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Save Yourselves!

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★

  • Bad Education

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • La Belle Époque

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★½

  • Plus One

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Guava Island

    ★★★

  • Us

    ★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • Long Shot

    ★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Honey Boy

    ★★★½

  • Vice

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★