BrianNaas has logged 40 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Falcon Out West

The Falcon Out West

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The House in the Square

The House in the Square

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Berkeley Square

Berkeley Square

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Daughter of the Wolf

Daughter of the Wolf

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Blood

In the Blood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Infatuation

Infatuation

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wild Couple

The Wild Couple

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elegy

Elegy

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mikado

The Mikado

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Story of Gilbert and Sullivan

The Story of Gilbert and Sullivan

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kabuto-O Beetle

Kabuto-O Beetle

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Pride of St. Louis

The Pride of St. Louis

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Baseball Girl

Baseball Girl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Showdown in Little Tokyo

Showdown in Little Tokyo

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How to Be a Millionaire

How to Be a Millionaire

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paul McCartney: In Red Square

Paul McCartney: In Red Square

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Offside

Offside

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock Holmes in New York

Sherlock Holmes in New York

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Rodan

Rodan

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'N' Roll Generation Saved Hollywood

Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'N' Roll Generation Saved Hollywood

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
You'll Find Out

You'll Find Out

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Down Argentine Way

Down Argentine Way

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
When Dinosaurs Ruled the Earth

When Dinosaurs Ruled the Earth

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinema Hong Kong: Kung Fu

Cinema Hong Kong: Kung Fu

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Woman in White

The Woman in White

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cinema Hong Kong: Wu Xia

Cinema Hong Kong: Wu Xia

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
电影香江:俪影倾情

电影香江:俪影倾情

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Phantom Thief

The Phantom Thief

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Boss

The Big Boss

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry