Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
Edit this entry  
19
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nutcracker: The Motion Picture

Nutcracker: The Motion Picture

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frenzy

Frenzy

1972
×
Read the review Edit this entry  
26
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crash

Crash

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
Read the review Edit this entry  
22
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lost in America

Lost in America

1985
×
Read the review Edit this entry  
22
Enough Said

Enough Said

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
Read the review Edit this entry  
05
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Sicilian Ghost Story

Sicilian Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pecker

Pecker

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry