Brian has logged 47 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alone

Alone

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Antebellum

Antebellum

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tequila Sunrise

Tequila Sunrise

1988
×
Edit this entry  
28
Bloodlust!

Bloodlust!

1961
×
★★
Edit this entry  
27
Three on a Meathook

Three on a Meathook

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Edit this entry  
25
A Woman, Her Men, and Her Futon

A Woman, Her Men, and Her Futon

1992
×
Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Vagrant

The Vagrant

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bug

Bug

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shy People

Shy People

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Soldier's Story

A Soldier's Story

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★½
Edit this entry  
09
This Property Is Condemned

This Property Is Condemned

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Delta of Venus

Delta of Venus

1995
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★½
Edit this entry  
07
Inside Daisy Clover

Inside Daisy Clover

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Patch of Blue

A Patch of Blue

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Introducing Dorothy Dandridge

Introducing Dorothy Dandridge

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Race With the Devil

Race With the Devil

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Life

Life

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry