Brett Marcus Cook has logged 91 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
The Nutcracker

The Nutcracker

1993
×
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scooby-Doo and the Ghoul School

Scooby-Doo and the Ghoul School

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mobile Suit Gundam Thunderbolt: Bandit Flower

Mobile Suit Gundam Thunderbolt: Bandit Flower

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mobile Suit Gundam Thunderbolt: December Sky

Mobile Suit Gundam Thunderbolt: December Sky

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Read the review Edit this entry  
12
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★
Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Devils

The Devils

1971
×
Edit this entry  
23
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Memories

Memories

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Warren Ellis: Captured Ghosts

Warren Ellis: Captured Ghosts

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Godzilla: City on the Edge of Battle

Godzilla: City on the Edge of Battle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★½
Edit this entry  
12
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Wild, Wild Planet

The Wild, Wild Planet

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
Read prior review Edit this entry  
21
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Educating Julie

Educating Julie

1984
×
Read the review Edit this entry  
17
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla: Planet of the Monsters

Godzilla: Planet of the Monsters

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Love Goddesses

The Love Goddesses

1965
×
Edit this entry