Brendonyu668 has logged 81 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Following

Following

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sheep Without a Shepherd

Sheep Without a Shepherd

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★
Edit this entry  
05
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Till the End of the World

Till the End of the World

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry