• Brief Encounter

    ★★★★

  • I Know Where I'm Going!

    ★★★★

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★½

  • Hail the Conquering Hero

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • The Palm Beach Story

    ★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • Christmas in July

    ★★★★

  • Foreign Correspondent

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★★½

  • Duck Soup

    ★★★★

  • Boudu Saved from Drowning

    ★★★★

  • M

    ★★★★½