brendinhatop has logged 352 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
24
Sydney White

Sydney White

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brazil

Brazil

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
American Pie

American Pie

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lição de Amor

Lição de Amor

1975
×
★★
Edit this entry  
04
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tightrope

Tightrope

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Loser

Loser

2000
×
★½
Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Two for the Money

Two for the Money

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Summers

Three Summers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Abe

Abe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Only You

Only You

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry