manny has logged 55 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Salt of the Earth

Salt of the Earth

1954
×
★★★★
Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry