Sort by

Brandon has logged 52 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Brainstorm

Brainstorm

1983
×
Edit this entry  
30
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
★★½
Edit this entry  
28
Dave

Dave

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
City Slickers II: The Legend of Curly's Gold

City Slickers II: The Legend of Curly's Gold

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Safe

Safe

2012
×
★★
Edit this entry  
09
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Superman III

Superman III

1983
×
Read the review Edit this entry  
09
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stakeout on Dope Street

Stakeout on Dope Street

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Game of Death

Game of Death

1978
×
★½
Edit this entry  
03
I'll Be Gone in the Dark

I'll Be Gone in the Dark

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Australia

Australia

2008
×
★★★
Edit this entry