Sort by

BrandonHabes has logged 183 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taira Clan Saga

Taira Clan Saga

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Woman of Rumor

Woman of Rumor

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lady of Musashino

The Lady of Musashino

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of Madame Yuki

Portrait of Madame Yuki

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Flame of My Love

Flame of My Love

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Love of the Actress Sumako

The Love of the Actress Sumako

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Victory of Women

Victory of Women

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Utamaro and His Five Women

Utamaro and His Five Women

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Victory Song

Victory Song

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sword

The Sword

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Miyamoto Musashi

Miyamoto Musashi

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Straits of Love and Hate

The Straits of Love and Hate

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Poppy

Poppy

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Downfall of Osen

The Downfall of Osen

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mistress of a Foreigner

Mistress of a Foreigner

1930
×
Read the review Edit this entry  
30
Oyuki the Virgin

Oyuki the Virgin

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Water Magician

The Water Magician

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo March

Tokyo March

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Morning Sun Shines

The Morning Sun Shines

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Song of Home

Song of Home

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Human, Space, Time and Human

Human, Space, Time and Human

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Net

The Net

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One on One

One on One

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moebius

Moebius

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pietà

Pietà

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Amen

Amen

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Arirang

Arirang

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dream

Dream

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Breath

Breath

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bow

The Bow

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Samaritan Girl

Samaritan Girl

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry