Brae has logged 284 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mudge Boy

The Mudge Boy

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Proxima

Proxima

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Come Away

Come Away

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saw V

Saw V

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Saw III

Saw III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry