Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Way of a Gaucho

Way of a Gaucho

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gummo

Gummo

1997
×
★★½
Edit this entry  
05
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Limite

Limite

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
14
Martin Scorsese's Quarantine Short Film

Martin Scorsese's Quarantine Short Film

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Edit this entry  
07
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★★★
Edit this entry