• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    Actually really good, and one of the better MCU movies. Ending got a little formulaic but this has a great villain and some visually exciting fights. I had a great time with this one and it’ll be interesting to see where this character goes from here.

  • At Eternity's Gate

    At Eternity's Gate

    ★★★★

    I had forgotten how intimate the camerawork is in this, putting the viewer in the shoes of Van Gogh or looming close to the face. I’m not a fan of all the decisions the director made but the vision is effective and occasionally beautiful. This is more of an experience film since you quickly become immersed in the story playing out. The cast is great and while this story was quite sad, it has some kernels of hope in it. Really makes you reflect on what art means to different people and how it can transcend time.

  • Loving Vincent

    Loving Vincent

    ★★★½

    Never seen anything like this movie visually. The painting/rotoscoping style was fascinating to watch and seeing all the different paintings in the film was fun. This was a quick watch but I recommend it both to learn about Van Gogh and for the gorgeous art style. Quite a sad story in the end, but I thought it was told in an interesting way even if I don’t personally subscribe to the theory this film supports.

  • Plan 9 from Outer Space

    Plan 9 from Outer Space

    Laughably terrible, but more watchable than Manos. The plane interior reminded me of “Money Plane” (2020).

    “God help us… in the future.”

  • The Ghost Writer

    The Ghost Writer

    ★★★★

    Saw the ending of this a while back and finally watched the rest! This was pretty good, great cast and an overarching sense of paranoia. The island setting was pretty cool too and lent itself to the growing storm in the story. I’m interested in the book this was based on after seeing this.

  • The Money Pit

    The Money Pit

    ★★★

    Tom Hanks is hilarious.

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I’d watch a movie where Ed sheeran and Kate McKinnon disappeared.

    Props to the filmmakers for finding a John Lennon look-alike instead of digitally recreating him or some garbage.

  • The Invitation

    The Invitation

    ★★

    I will admit that I didn't give this 100% of my attention, but it wasn't very engaging. This felt like a cross between Get Out and Us, but with none of Jordan Peele's humor or sympathetic characters. The overall mood of anxiety and awkwardness was creepy, but I felt that the movie played some of its cards too early, and the twists fell flat for me. Kinda reminded me of the episode in the Office where Michael hosts a dinner party actually.
    Didn't work for me!

  • North by Northwest

    North by Northwest

    ★★★★

    Longer and slower than I remember but this was still a lot of fun. How much damage can one man’s suit take?

  • The Courier

    The Courier

    ★★★½

    A competent spy thriller with some solid performances and interesting shots thrown in the mix. Felt a bit slow near the ending, but the story kept me engaged since this was an area of history I had never heard of before. Enjoyed this, it was worth the watch!

  • The Words

    The Words

    ★½

    A concept that seemed like it could result in a good movie ultimately fell flat. Too much confusion and ambiguity going on with the stories within stories and it felt way too long/poorly paced. Olivia Wilde and Dennis Quaid’s romance was really creepy and not well executed. I was hoping this was going in a different direction. I saw another review compare this to Nocturnal Animals and it’s somewhat similar, but I hated that one more for its content. This one is just forgettable.

  • Manos: The Hands of Fate

    Manos: The Hands of Fate

    ½

    The MST3K version is the way to go, it’s hilarious. Haven’t laughed this hard in a while! The torgo theme haunts me…