Highest rated films

  • In the Same Breath

    ★★★½

  • Taming the Garden

    ★★★½

  • Liborio

    ★★★½

  • Just A Movement

    ★★★½

  • Dark Red Forest

    ★★★½

  • Pebbles

    ★★★

  • We

    ★★★

  • The Witches of the Orient

    ★★★

  • Feels Good Man

    ★★★★

  • Collective

    ★★★★

  • The Grandmaster

    ★★★★

  • Eureka

    ★★★★

  • Red Post on Escher Street

    ★★★★

  • Little Forest: Summer/Autumn

    ★★★★

  • Love Affair(s)

    ★★★★

  • The Mattei Affair

    ★★★★

  • All Hands on Deck

    ★★★★

  • Beyond the Infinite Two Minutes

    ★★★★

  • Who Killed Vincent Chin?

    ★★★★

  • The Chrysanthemum and the Guillotine

    ★★★★

  • Keep Rolling

    ★★★★

  • Me and the Cult Leader

    ★★★★

  • Cane Fire

    ★★★★

  • Wonderful Paradise

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 279 Films watched
  • 46.5 Average per month
  • 11.6 Average per week

Milestones

First Film

Shots in the Dark with David Godlis

Jan 1

Last Film

Wonderful Paradise

Jun 9

Genres, countries & languages

Drama
87 films
Documentary
77 films
Comedy
24 films
Animation
22 films
Romance
14 films
Crime
11 films
Sci Fi
9 films
Thriller
9 films
History
8 films
Music
6 films
Japan
52 films
USA
49 films
France
37 films
India
11 films
Germany
11 films
Belgium
8 films
UK
8 films
Italy
8 films
Spain
7 films
China
7 films
English
135 films
Japanese
62 films
French
37 films
Chinese
16 films
Spanish
13 films
Cantonese
10 films
German
10 films
Italian
8 films
Hindi
7 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Meshes of the Afternoon
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Film in Which There Appear Edge Lettering, Sprocket Holes, Dirt Particles, Etc.
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Minari
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Exuvie

Films Chun Hei watched in 2021

  • Wonderful Paradise
  • Extraneous Matter -Complete Edition-
  • Sayonara TV
  • Nosari: Impermanent Eternity
  • It's a Summer Film
  • My Blood & Bones in A Flowing Galaxy
  • The Orchid
  • The Polymath, or The Life and Opinions of Samuel R. Delany, Gentleman
  • The Chrysanthemum and the Guillotine
  • Tokyo Paralympics: Festival of Love and Glory
  • Stockholmsnatt
  • Yan
  • Love It, Leave It
  • Second Sighted
  • Film in Which There Appear Edge Lettering, Sprocket Holes, Dirt Particles, Etc.
  • China Girls
  • The Manga Master
  • Safety Not Guaranteed
  • Momi's House
  • Videophobia
  • BOLT
  • All About
  • Meshes of the Afternoon
  • A Boy and Sungreen
  • Releasing Human Energies
  • To the Happy Few
  • Murder on the Screen
  • Girls on Film
  • Romance Doll
  • Sisters with Transistors
  • Sherlock Holmes
  • Quick Millions
  • The Royale
  • Radiograph of a Family
  • Short Vacation
  • Eyimofe (This Is My Desire)
  • Mighty Flash
  • Gull
  • Dark Red Forest
  • Bipolar
  • We
  • Pebbles
  • Summits and Ashes
  • Beyond Is The Day
  • Bình
  • Limousine
  • Nha Mila
  • Liborio
  • Taming the Garden
  • Wood and Water
  • Rock Bottom Riser
  • I Am Afraid to Forget Your Face
  • The Bacchus Lady
  • Jobe'z World
  • The Night of Counting the Years
  • The Mattei Affair
  • C'est la vie!
  • Anna
  • Tamako Love Story
  • Trash
  • The Lord's Ride
  • my favorite software is being here
  • Hotel Poseidon
  • The Dick Maas Method
  • The Ring
  • Wild Girl
  • Curly Takes a Bath By The Sea
  • Beyond the Infinite Two Minutes
  • Shadows
  • Cuisine et Dépendances
  • The Plastic Dome of Norma Jean
  • Sandwich
  • Fake Fruit Factory
  • Rat Life and Diet in North America
  • Popsicles
  • The Sweet Number - An Experience of Consumption
  • Melons
  • All the Things We Never Said
  • Me and the Cult Leader
  • Sunken Films
  • Two Sons and a River of Blood
  • Vanya and Sonia and Masha and Spike
  • Underdog
  • Namibia: Independence Now!
  • Goodbye, Dragon Inn
  • Who Killed Vincent Chin?
  • A Rough History (of the destruction of fingerprints)
  • Palmistry
  • A Month of Single Frames
  • Vever (For Barbara)
  • A Leave
  • Hidden
  • H-E-L-L-O
  • The Color of Love
  • Mansfield 1962
  • An Image
  • We Are Going to Record
  • The Horse Thieves. Roads of Time
  • Ainu: Indigenous People of Japan
  • Boatman
  • His Image
  • Little Forest: Winter/Spring
  • The Witches of the Orient
  • Delphine’s Prayers
  • F Is For Future
  • Perfect Fifths
  • Terra Femme
  • Two Blue Stripes
  • Journey to the West
  • Wisdom Tooth
  • Chen Uen
  • The Good Woman of Sichuan
  • The Shell Collector
  • Lemongrass Girl
  • Just A Movement
  • Last Days of Spring
  • Maat Means Land
  • Never Rest/Unrest
  • Think of Me
  • The Dragon Is the Frame
  • Richland Blue
  • Goddess
  • Sanctus
  • Audition
  • The Tony Longo Trilogy
  • Disintegration 93-96
  • Masstransiscope
  • Peng Yu Sai
  • Elisa's Day
  • Shared Resources
  • Beautiful New Bay Area Project
  • Inside the Red Brick Wall
  • Everything That Is Forgotten in an Instant
  • Nemesis
  • Cane Fire
  • Deadphant
  • Patrick
  • The Town of Headcounts
  • Little Forest: Summer/Autumn
  • Coalesce
  • Keep Rolling
  • Margaux Hartmann
  • Divine Love
  • Maria's Days
  • Stendali (Still They Toll)
  • Ibrahim
  • Red Soil
  • All Hands on Deck
  • Lovers
  • Faithful
  • The Big Hit
  • My Donkey, My Lover & I
  • Love Affair(s)
  • The Depths
  • Escale
  • Wolf and Sheep
  • My Dad Is a Heel Wrestler
  • La belle de nuit
  • Doctor
  • The Game of Shifting Mirrors
  • Untitled Pizza Movie
  • Drawn from Dreams
  • Scenes from a Sketchbook
  • The Unknown Craftsman
  • Field-Trip
  • Gita Govinda
  • The Museum of Imagination
  • Chitrashala: House of Paintings
  • his
  • Haruka's Pottery
  • Every Smooth Thing Through Mesher
  • Sleigh Ride Chill
  • Lifting Barbells
  • Not Quite Dead Yet
  • Sword of Trust
  • Farewell: Comedy of Life Begins with a Lie
  • Soiree
  • Oeconomia
  • Purple Sea
  • Victory Day
  • Was bleibt | Šta ostaje | What Remains / Re-visited
  • Hello World
  • The Headless Woman
  • Down the Drain
  • Lying to Mom
  • Sakuran
  • Still the Water
  • The Miracles of the Namiya General Store
  • The Actor
  • Real
  • The Devil's Path
  • Blanka
  • Dea
  • Mia Misses Her Revenge
  • Taipei Suicide Story
  • The Drudgery Train
  • Rebirth
  • One Million Yen Girl
  • Marseille Après La Guerre
  • Sway
  • Yoshino's Barber Shop
  • Hello From Taiwan
  • Memory Xperiment: Kathy Acker
  • Los Angeles Plays New York

See all 279

World map

Highly rated films Chun Hei is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • In The Heights
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Joji

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more