Highest rated films

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace

    ★★★★

  • 'Til Kingdom Come

    ★★★★

  • The Brilliant Biograph: Earliest Moving Images of Europe (1897-1902)

    ★★★★

  • Project Dreams - How to Build Mazinger Z's Hangar

    ★★★★

  • The Lobby

    ★★★★

  • Minamata Mandala

    ★★★★

  • Fun Home

    ★★★★

  • King of New York

    ★★★★★

  • Detour

    ★★★★★

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★★★★

  • That Most Important Thing: Love

    ★★★★★

  • Extreme Private Eros: Love Song 1974

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • India Song

    ★★★★½

  • A Hero Never Dies

    ★★★★½

  • Property Is No Longer a Theft

    ★★★★½

  • In Transit

    ★★★★½

  • Casino Royale

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Koyaanisqatsi

    ★★★★

  • Angst

    ★★★★

  • The Parallax View

    ★★★★

  • The Great Silence

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 485 Films watched
  • 40.4 Average per month
  • 9.3 Average per week

Milestones

First Film

Kung-Fu Master!

Jan 1

Most Watched

An Ant Strikes Back

twice

A Beloved Wife

twice

Last Film

Infinite Football

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
190 films
Documentary
126 films
Comedy
83 films
Thriller
36 films
Romance
35 films
Crime
27 films
Horror
24 films
Animation
21 films
Action
19 films
Fantasy
17 films
USA
113 films
Japan
103 films
France
52 films
Germany
33 films
UK
22 films
Hong Kong
17 films
Italy
17 films
Taiwan
16 films
South Korea
13 films
Belgium
12 films
English
210 films
Japanese
107 films
French
50 films
Chinese
32 films
German
29 films
Spanish
27 films
Italian
16 films
Cantonese
15 films
Korean
11 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Chun Hei’s most liked review

1917

★★★

3 stars for the great technical achievement with many real time sequences that fizzle out. As many have already noted, this resembles a video game that I can’t play, complete with transitions between set pieces that are similar to loading screens between levels. Perhaps Sam Mendes and company should have…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Perfect Blue
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Jesus Rolls
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

A Prayer for America

Films Chun Hei watched in 2020

  • Infinite Football
  • Watching the Detectives
  • A Stranger in Shanghai
  • T
  • Happy Valley
  • After Two Hours, Ten Minutes Had Passed
  • Playback
  • Twelve Thousand
  • Sun Dog
  • The Eyes of Summer
  • Wong Ping's Fables 2
  • Monster God
  • Exam
  • Nafi's Father
  • Minamata Mandala
  • The Mole Agent
  • Dingleberry Jingles
  • Holidaze, 1994
  • Xmas 1987 New Years
  • L.A. Christmas
  • 9/64: O Christmas Tree
  • Lights
  • Happy-End
  • The Fever
  • Nasir
  • Lucky Luciano
  • The Trouble with Being Born
  • The Gold Bug
  • A Christmas Carol
  • 76 Days
  • To the Ends of the Earth
  • Dance With Me
  • Cafe Funiculi Funicula
  • Little Nights, Little Love
  • Lady Maiko
  • The Girl from the Other Side
  • Our 30-Minute Sessions
  • Pigtails
  • Tremble All You Want
  • Norman the Snowman: On a Night of Shooting Stars
  • Ecotherapy Getaway Holiday
  • Railways
  • Tsukiji Wonderland
  • Norman the Snowman: The Northern Lights
  • 0.5 mm
  • Sumikkogurashi: Good To Be In The Corner
  • The Great Passage
  • Tokyo Marble Chocolate
  • Wardrobe Dwellers
  • Project Dreams - How to Build Mazinger Z's Hangar
  • Gon, The Little Fox
  • A Story of Yonosuke
  • Life In Common
  • The Black Vampire
  • Music in the Afternoon
  • Lilith
  • Somersault
  • Violin Power
  • Orbital Obsessions
  • Distant Activities
  • The Devil Strikes at Night
  • Self Portrait
  • Summerwar
  • Smog Town
  • Paris Calligrammes
  • The Viewing Booth
  • 'Til Kingdom Come
  • Kings of Capitol Hill
  • Blue Code of Silence
  • The Vasulka Effect
  • The Security
  • Free Voice of Labor: The Jewish Anarchists
  • Frame-up! The Imprisonment of Martin Sostre
  • The Journalist
  • Samurai Shifters
  • Hit Me Anyone One More Time
  • Decade of Fire
  • Illusions
  • Shape of Red
  • The Promised Land
  • So Pretty
  • The Werewolf of Washington
  • Hands of Inge
  • Four Women
  • Statues Hardly Ever Smile
  • The Runner
  • Red Squad
  • The Edge
  • Dear Comrades!
  • The Special
  • Under the Open Sky
  • Death of a Salesman
  • Spring Blossom
  • Careless Crime
  • COMPLY+-ANCE
  • Midnight in Paris
  • Voting Matters
  • A Prayer for America
  • Marisol
  • Keon
  • Take Your Bags
  • Capturing the Flag
  • The People's War
  • FALN
  • Lorna, the Exorcist
  • In the Country
  • Atarrabi & Mikelats
  • Beginning
  • Unteachable
  • Death of Nintendo
  • The Lobby
  • The Last City
  • Swimming Out Till the Sea Turns Blue
  • Hopper/Welles
  • When Knights Were Cold
  • Moonlight and Noses
  • Detained
  • The Rent Collector
  • The Serenade
  • Unjustly Accused
  • The Rifleman
  • A Romance of the Redwoods
  • Prater
  • Zero for Conduct
  • In the Air Tonight
  • While Cursed by Specters
  • Look Then Below
  • Labor of Love
  • My Mexican Bretzel
  • The Devious Path
  • The Apaches of Athens
  • Episodes - Spring 2018
  • Claudette's Star
  • Correspondence
  • Glimpses from a Visit to Orkney in Summer 1995
  • Notes, Imprints (on Love): Part I
  • Malembe
  • Cane Toads: An Unnatural History
  • Kill or Cure
  • Where Lights Are Low
  • Toodles, Tom and Trouble
  • Czech Castles and Palaces
  • City Hall
  • Simone Barbes or Virtue
  • There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse
  • Stump the Guesser
  • Night of the Kings
  • The Brilliant Biograph: Earliest Moving Images of Europe (1897-1902)
  • National Customs
  • Übertragung
  • Graven Image
  • Penrod and Sam
  • Over Besseggen with a Motorcycle
  • The Fantastic Voyage
  • Pictures from London
  • Trieste, Summer
  • Midsummer Currents
  • Picture Belgium: Ostende and Bruges
  • A Trip to Cairo
  • Planty krakowskie
  • New York 1911
  • A Touch of Spring
  • Century
  • Bloodthirsty
  • Fauna
  • The Korean Wedding Chest
  • Nowhere Special
  • The Wasteland
  • First Vote
  • Formosan B.B. is Coming
  • Tsunma, Tsunma: My Summer with the Female Monastics of the Himalaya
  • Doomed Love
  • An Ant Strikes Back
  • Five Minutes of Murder
  • If This Ain't Heaven
  • Exile Shanghai
  • Street
  • Broadway by Light
  • A Dobugawa Dream
  • Happy-Go-Lucky Days
  • Joan of Arc of Mongolia
  • The Day After I'm Gone
  • Fordlandia Malaise
  • Water and Power
  • Lunana: A Yak in the Classroom
  • Memories to Choke On, Drinks to Wash Them Down
  • Baseball Girl
  • John Denver Trending
  • FAMILY BOND
  • Superstar: The Karen Carpenter Story
  • Sirens
  • The Deed of Death
  • Madame X: An Absolute Ruler
  • Lucky Chan-sil
  • Beneath The Shadow
  • Moving On
  • The Girl and The Gun
  • Beasts Clawing at Straws
  • I WeirDO
  • .TV
  • Heavy Craving
  • A Beloved Wife
  • Kim Ji-young, Born 1982
  • Forgiven Children

See all 485

World map

Highly rated films Chun Hei is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more