Highest rated films

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★★

  • American Factory

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Insider

    ★★★★★

  • City on Fire

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★½

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★½

  • A Dedicated Life

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Split

    ★★★★

  • Casino

    ★★★★

  • Jennifer's Body

    ★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★

  • Dragged Across Concrete

    ★★★★

  • The Beyond

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 244 Films watched
  • 20.3 Average per month
  • 4.7 Average per week

Milestones

First Film

City on Fire

Jan 1

Most Watched

Promise at Dawn

twice

After the Wedding

twice

Last Film

The Human Tornado

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
128 films
Comedy
43 films
Documentary
42 films
Thriller
40 films
Crime
32 films
Romance
25 films
Action
23 films
Horror
23 films
Mystery
19 films
History
12 films
USA
108 films
France
48 films
Japan
21 films
UK
19 films
Hong Kong
16 films
Germany
12 films
Belgium
10 films
China
9 films
Italy
7 films
Mexico
6 films
English
158 films
French
49 films
Japanese
28 films
Spanish
23 films
Chinese
18 films
Italian
17 films
Cantonese
13 films
German
12 films
Arabic
7 films
Portuguese
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Chun Hei’s most liked review

Midsommar

★★★★

Director's cut

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Fanatic
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Landscape of the Norse

Films Chun Hei watched in 2019

  • The Human Tornado
  • Dolemite
  • Cunningham
  • Dunkirk
  • Little Women
  • Uncut Gems
  • Marriage Story
  • The Limey
  • Charlie Says
  • Chained for Life
  • The Great War of Archimedes
  • In Fabric
  • Empty Metal
  • Happy as Lazzaro
  • Moonstruck
  • The Foul King
  • Nowhere to Hide
  • Feast of the Epiphany
  • 63 Up
  • The Beyond
  • The Fanatic
  • The Farewell
  • Of Snails and Men
  • Les Misérables
  • The Rise of Jordan Peterson
  • The Irishman
  • Recorder: The Marion Stokes Project
  • Paul Sanchez is Back!
  • Thick Skinned
  • Of Women and Horses
  • Dragged Across Concrete
  • Yama – Attack to Attack
  • Lourdes
  • Lovely Rita
  • Varda by Agnès
  • Mike Wallace Is Here
  • Tom, Tom, the Piper's Son
  • Serene Velocity
  • History
  • Transparency
  • Reverberation
  • Morning
  • The Insider
  • I Need a Ride to California
  • Devil Fetus
  • 10
  • The Cave
  • That's Life!
  • By the Grace of God
  • The Two Faces of a Bamileke Woman
  • Chez Jolie Coiffure
  • Parasite
  • Atlantics
  • Little Monsters
  • The Traitor
  • The Whistlers
  • Housekeeping
  • Vitalina Varela
  • Sibyl
  • The Cotton Club
  • Bacurau
  • Zombi Child
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Liberté
  • Pain and Glory
  • Casino
  • My First Film
  • I'll See You in My Dreams
  • First Love
  • Hustlers
  • América
  • Monos
  • Promise at Dawn
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Craig's Wife
  • Serenity
  • Operation: RAMBU!
  • Love in a Fallen City
  • Hong Kong Godfather
  • Brainstorm
  • Tigers Are Not Afraid
  • Ready or Not
  • Black Circle
  • Midsommar
  • Villains
  • Birds Without Feathers
  • One Child Nation
  • Love, Antosha
  • After the Wedding
  • American Factory
  • First Case, Second Case
  • Luce
  • La Flor
  • Old Boyfriends
  • The Nightingale
  • Blue Hour
  • NIGHT CRUISING
  • The Legend of the Stardust Brothers
  • For Sama
  • The Miracle of Crybaby Shottan
  • Melancholic
  • Jesus
  • The Mountain
  • Killing
  • Demolition Girl
  • After the Wedding
  • Dance With Me
  • The Thomas Crown Affair
  • Still Human
  • The Art of Self-Defense
  • Push and Shove
  • G Affairs
  • The Miracle Fighters
  • Samurai Marathon
  • Ophelia
  • A Bigger Splash
  • The Sky Socialist
  • American Woman
  • Our Time
  • This One's for the Ladies
  • The Many Faces of Chika
  • A Dedicated Life
  • Extreme Private Eros: Love Song 1974
  • The Emperor's Naked Army Marches On
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Image You Missed
  • Seeing Red: Stories of American Communists
  • The Bare-Footed Kid
  • The Cat
  • Cat Chaser
  • The Funeral
  • The Perfection
  • Asako I & II
  • This Island Earth
  • Hit Man
  • Trial by Fire
  • Bad Black
  • Long Day's Journey Into Night
  • The Tin Drum
  • Pasolini
  • At Eternity's Gate
  • The Souvenir
  • Tolkien
  • Gone to Earth
  • Counsellor at Law
  • Dead Reckoning
  • Rebecca
  • The Nevadan
  • People of the Summer Night
  • Strandhugg
  • Nightmare Alley
  • The Tempermental Lion
  • The Cobweb Hotel
  • Landscape of the Norse
  • Gardens of the Sea
  • Looking at London
  • Tulips Shall Grow
  • Swooner Crooner
  • The Battle of Midway
  • The Beautiful Blonde from Bashful Bend
  • L'Âge d'Or
  • Wild Rose
  • L'Amour flou
  • Flesh Out
  • The Projectionist
  • Maniac
  • Hail Satan?
  • While We Are Here
  • Acid Forest
  • Citizens of the Cosmos
  • Knock Down the House
  • Community of Praise
  • God's Angry Man
  • Black Mother
  • Rafiki
  • Just Don't Think I'll Scream
  • None of Your Business
  • Récréations
  • Running on Empty
  • Last Hurrah for Chivalry
  • Sauvage
  • A Land Imagined
  • Good-for-Nothing
  • Salvation!
  • Us
  • MS Slavic 7
  • Present.Perfect.
  • Levittown
  • The Plagiarists
  • Muriel's Wedding
  • It Is Fine! Everything Is Fine.
  • Knife+Heart
  • An Elephant Sitting Still
  • Apollo 11
  • Maya
  • Sonic Outlaws
  • Girls of the Sun
  • Volontaire
  • Sink or Swim
  • Amanda
  • Whatever Happened to My Revolution
  • Scotland Yard
  • Lady J
  • The Trouble with You

See all 244

World map

Highly rated films Chun Hei is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • Sound of Metal
  • The Lighthouse
  • Super Deluxe

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more