Highest rated films

  • Wildlife

    ★★★★★

  • The Tale

    ★★★★★

  • Girl

    ★★★★★

  • A Faithful Man

    ★★★★★

  • Peterloo

    ★★★★★

  • Madeline's Madeline

    ★★★★½

  • A Paris Education

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • One Cut of the Dead

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Shame

    ★★★★★

  • Holiday

    ★★★★★

  • Microhabitat

    ★★★★★

  • Choose Me

    ★★★★★

  • The Legend of Fong Sai-Yuk

    ★★★★★

  • The Other Side of Everything

    ★★★★★

  • On the Run

    ★★★★★

  • A Darkness Swallowed

    ★★★★★

  • Bad Lieutenant

    ★★★★½

  • Puzzle of a Downfall Child

    ★★★★½

  • Cry of the City

    ★★★★½

  • Expect the Unexpected

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 177 Films watched
  • 14.8 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

Loveless

Jan 12

Most Watched

First Reformed

twice

Wildlife

twice

The Miseducation of Cameron Post

twice

Last Film

Full Contact

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
110 films
Comedy
38 films
Thriller
31 films
Documentary
31 films
Crime
24 films
Romance
18 films
Action
18 films
Music
13 films
Horror
11 films
Mystery
10 films
USA
76 films
France
42 films
UK
23 films
Japan
12 films
Hong Kong
12 films
Belgium
10 films
Germany
7 films
Italy
7 films
China
4 films
English
111 films
French
36 films
Chinese
12 films
Cantonese
12 films
Japanese
11 films
Spanish
10 films
Italian
9 films
Russian
7 films
Arabic
6 films
German
6 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Paradox
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Lost Lake

Films Chun Hei watched in 2018

  • Full Contact
  • Shark Busters
  • Godspeed
  • The Other Side of Everything
  • The Audience
  • The Conjugal Bed
  • Private Life
  • Capernaum
  • Peterloo
  • Thief
  • In Safe Hands
  • Tomorrow and Thereafter
  • First Reformed
  • The House That Jack Built
  • Wildlife
  • The Suspicious Death of a Minor
  • Cam
  • Girl
  • Amazing Grace
  • Widows
  • The Tree, the Mayor and the Mediatheque
  • Tenacious D: Post-Apocalypto
  • The Heroic Trio
  • Wildlife
  • The End of the Track
  • Charm City
  • Classical Period
  • The War at Home
  • The Tale
  • The Happy Prince
  • At Eternity's Gate
  • The Grand Bizarre
  • Cold War
  • A Faithful Man
  • Roma
  • High Life
  • Non-Fiction
  • Ash Is Purest White
  • Sorry Angel
  • What You Gonna Do When the World's on Fire?
  • American Dharma
  • Her Smell
  • The Other Side of the Wind
  • Thirst Street
  • The Old Man & the Gun
  • The Public Image is Rotten
  • Road to Salina
  • Marfa Girl 2
  • The Addiction
  • Bad Lieutenant
  • Madeline's Madeline
  • BlacKkKlansman
  • Wake of the Red Witch
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Nico, 1988
  • Hanagatami
  • Amiko
  • Sorry to Bother You
  • Mori, The Artist's Habitat
  • Ramen Shop
  • Ryuichi Sakamoto: Coda
  • One Cut of the Dead
  • Men on the Dragon
  • Microhabitat
  • Wrath of Silence
  • The Looming Storm
  • 1987: When the Day Comes
  • The Empty Hands
  • Counters
  • The Hit
  • House of the Rising Sons
  • Sekigahara
  • Operation Red Sea
  • Dynamite Graffiti
  • We Will Not Die Tonight
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • The Battle of the Century
  • The Merry Frolics of Satan
  • Detained
  • Eating Animals
  • Moscow
  • Autobiography of a Princess
  • The Guru
  • A Darkness Swallowed
  • On the Seventh Day
  • Hearts Beat Loud
  • The Workers Cup
  • Hereditary
  • Another Year
  • Siao Yu
  • All About Ah-Long
  • Duck Butter
  • First Reformed
  • I Had Nowhere to Go
  • Filmworker
  • Man of Aran
  • Jolly Fellows
  • Cry of the City
  • The Red Shoes
  • Winchester '73
  • Mist on the Moors
  • The Razor's Edge
  • Holiday
  • Summer Interlude
  • Trade Tattoo
  • Let's Go to the Movies
  • Our Navy
  • Along the Rainbow Trail
  • The Lost Lake
  • Symphony of a City
  • Trouble in Mind
  • Choose Me
  • Revenge
  • In the Last Days of the City
  • Vigilante
  • Disobedience
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Bathtubs Over Broadway
  • The Devil and Father Amorth
  • Cargo
  • OSS 117: Lost in Rio
  • OSS 117: Cairo, Nest of Spies
  • Brain Damage
  • Liquid Sky
  • Black Panther
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Our House
  • You Were Never Really Here
  • Ava
  • Scary Mother
  • The Guilty
  • Love After Love
  • Revolution
  • Sea of Love
  • Salomé
  • Wilde Salomé
  • Floyd Norman: An Animated Life
  • Gemini
  • Ismael's Ghosts
  • Paradox
  • The Death of Stalin
  • A Paris Education
  • Memoir of War
  • The Guardians
  • 12 Days
  • Comfort and Consolation in France
  • Waiting for the Barbarians
  • The Workshop
  • July Tales
  • The Sower
  • Number One
  • Montparnasse Bienvenüe
  • Jeannette: The Childhood of Joan of Arc
  • Barbara
  • A Wrinkle in Time
  • Thoroughbreds
  • Shame
  • Oh Lucy!
  • The Violent Years
  • The Family
  • The Photograph
  • Last Men in Aleppo
  • The Party
  • The Blind Owl
  • Audience
  • Golden Exits
  • Seeing Allred
  • The Last Family
  • On the Run
  • Expect the Unexpected
  • The Legend of Fong Sai-Yuk
  • Organized Crime & Triad Bureau
  • The Road Movie
  • Puzzle of a Downfall Child
  • Darkest Hour
  • Loveless

World map

Highly rated films Chun Hei is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Blindspotting
  • The Wild Pear Tree

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more