• Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • The Kid Detective

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Tenet

  • Devs

    ★★★½

  • Last and First Men

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Klaus

    ★★★★½

  • Watchmen

    ★★★★★

  • Undone

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • When They See Us

    ★★★★

  • Good Omens

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Years and Years

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • The Vast of Night

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Little Drummer Girl

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Bao

    ★★★★

  • Exit Strategy

    ★★½

  • Upgrade

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Waco

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • The Post

    ★★★★

  • Godless

    ★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • The Breadwinner

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★½

  • The Young Pope

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • The Night Of

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★½

  • 11.22.63

    ★★★★

  • Horace and Pete

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★½

  • And Then There Were None

    ★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • The Big Short

    ★★★★

  • April and the Extraordinary World

    ★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★½