Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Six-String Samurai

Six-String Samurai

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Razorback

Razorback

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dr. Death

Dr. Death

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boss Nigger

Boss Nigger

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Rewind

Rewind

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amsterdamned

Amsterdamned

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Django

Django

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nuts in May

Nuts in May

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scanner Cop II

Scanner Cop II

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Basement

In the Basement

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Scanner Cop

Scanner Cop

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
Read the review Edit this entry  
05
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry