Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
1313: Bermuda Triangle

1313: Bermuda Triangle

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
1313: Hercules Unbound!

1313: Hercules Unbound!

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
American Mary

American Mary

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Rubber

Rubber

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Read the review Edit this entry  
11
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jason X

Jason X

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
08
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pelle the Conqueror

Pelle the Conqueror

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Long Absence

The Long Absence

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry