• Pig

    ★★★½

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★

  • The Burmese Harp

    ★★★★

  • Pickup on South Street

    ★★★★

  • The Bigamist

    ★★★½

  • Force of Evil

    ★★★★

  • Secret Beyond the Door

    ★★½

  • Odd Man Out

    ★★½

  • Sweet Home Alabama

    ★★

  • Gilda

    ★★★★

  • Queen Christina

    ★★★★½

  • Manhunter

    ★★★½

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★★★

  • The Masque of the Red Death

    ★★

  • The Wolf Man

    ★★½

  • The Fly

    ★★★★

  • Raw

    ★★★½

  • Dune

    ★★★½