• In the Heights

    ★★½

  • Stowaway

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★½

  • Education

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Mulan

    ★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • The Painter and the Thief

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • The Knight Before Christmas

  • Frozen II

    ★★½

  • Klaus

    ★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Cave

    ★★★½

  • The Laundromat

    ★★½

  • Joker

    ★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Atlantics

    ★★★½

  • Aladdin

    ★★½

  • Chernobyl

    ★★★½

  • Yesterday

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Missing Link

    ★★★½

  • Shazam!

    ★★★½

  • Us

    ★★★½

  • For Sama

    ★★★½

  • The Art of Self-Defense

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Long Shot

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Triple Frontier

    ★½

  • Triple Threat

    ★★★

  • Honeyland

    ★★★½

  • Knock Down the House

    ★★★½

  • The Vast of Night

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • The Report

    ★★★½

  • Honey Boy

    ★★★