Raúl has logged 48 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ana & Bruno

Ana & Bruno

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sadako vs. Kayako

Sadako vs. Kayako

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Willies

The Willies

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mater

Mater

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
While the Wolf's Away

While the Wolf's Away

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Time Share

Time Share

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kiss and Cry

Kiss and Cry

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
What the Waters Left Behind

What the Waters Left Behind

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Canal

The Canal

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry