• The Contract

    The Contract

    ★½

    several other movies were rejected as choices due to their length and somehow this felt so much longer than any of them

    can't believe this had the same cinematographer as la confidential, this looked like ass

  • Black Roses

    Black Roses

    ★★★½

    very fun, some really amazing creature design. there's one transformation in particular that's really quite horrifying. shame they made the vfx team put in 20 hour days in order to complete them.

    wish the emotional core was stronger! only two of the kids get proper screentime and their characterisation is kinda iffy. the teacher is great, though. sells his commitment to his students really well.

    the soundtrack is fantastic. them black roses have some proper bops.

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★

    willem dafoe and jk simmons are god-tier casting. gobby's totally unhinged - love how he keeps showing up by blasting a hole through the wall. the bit where he terrorises aunt may is metal as fuck.

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

    everyone needs to chill out, this is fun as fuck. really enjoyed it now, and i would've eaten this up as a kid.

    mckenna grace kills it. didn't actually realise it was her til the end credits. really really good stuff from her. the kid called podcast is not annoying at all and the podcast stuff is, in fact, very cute. the effects are great (the practical demon dogs are back, are you kidding me?!), and the emotional stuff in…

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★

    i can forgive a lot of things. i can forgive the explicit origin story for every piece of iconic imagery. i can forgive the jokes that run way too long and dialogue that's as empty as the characters. i can forgive the forced cameos and the weird, diverging plotlines. i can even forgive the fact that i really don't find this funny!

    but what i will NOT stand for is the underutilisation of cecily strong. reboot this again and make…

  • Ghostbusters II

    Ghostbusters II

    ★★★

    still fun, and the cast chemistry is great, but really does lack a lot of the wit and heart of the first. weak villain, but the great egon moments make up for it.

    really wish it hadn't gone down the whole "no one believes them that ghosts are real" shtick. the stay puft marshmallow man was witnessed by thousands and caused a whole lot of damage. just feels like pretty concrete proof they were telling the truth. ghosts are a fact!

    miss rick moranis.

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★★★

    i love dan ackroyd so much. man word-vomited out a script about interdimensional, time travelling groups of ghostbusters that existed across the universe, but the stay puft marshmallow man was part of it right from the beginning. legend.

    would love to see the version of the film pre-harold ramis rewrites. not that i think to would be better - on the contrary, i think ramis turned what would have been an incredible disaster of a film into something genuinely great.…

  • Jackass Number Two

    Jackass Number Two

    ★★★½

    made it as far as the eye leech scene last time i watched this, managed to finish it this time.

    never felt so genuinely nauseated by a movie. insanely entertaining stuff. some bunch of lads.

  • Phantom of the Paradise

    Phantom of the Paradise

    ★★★★½

    man i just fuckin love that movies like this exist

    name a character beef and it's the comedy gag that just keeps giving

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★½

    the atmosphere of this is just perfect. so oppressive and bleak, feels like the city is closing in and crushing every character. haven't seen this in years, but still so much stuck in my mind. would love to watch this with someone who hasn't seen it before, the tension in the last half an hour is something else.

    maybe my favourite brad pitt performance? outside of that bit where he clicks his fingers in burn after reading. think it's also pitt at his hottest. love the manic coke-head energy thing he's got going on. delivers every line perfectly.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★

    mixed feelings about so much of this but one thing i know for certain is that the fucking royal family irritates me beyond belief

  • Night of the Creeps

    Night of the Creeps

    ★★★½

    really enjoyed this! kinda takes its time getting there, but the final act is really great. lotta fun zombie head explosions and such.

    the characters really make this. the two leads have great chemistry, really bought their friendship. tom atkins commits so hard to the grizzled detective vibe, and the legendary dick miller even shows up for a scene. in love with jill whitlow after seeing this. immensely charming, and kicks a lot of ass during the climax.

    plus all the characters are named after movie directors! whitlow's character is named cynthia cronenberg and that's fabulous.