BlackNerdMagic has logged 456 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
The Fan

The Fan

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
U.S. Marshals

U.S. Marshals

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday After Next

Friday After Next

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Baby God

Baby God

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Max Cloud

Max Cloud

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Time

Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★
Edit this entry  
06
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry