Tom has logged 48 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Abbott and Costello Meet the Keystone Kops

Abbott and Costello Meet the Keystone Kops

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Abbott and Costello Go to Mars

Abbott and Costello Go to Mars

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost in Alaska

Lost in Alaska

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Comin' Round the Mountain

Comin' Round the Mountain

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight

Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Corruptor

The Corruptor

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Abbott and Costello in the Foreign Legion

Abbott and Costello in the Foreign Legion

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Best of the Best

Best of the Best

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mexican Hayride

Mexican Hayride

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Convoy

Convoy

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wistful Widow of Wagon Gap

The Wistful Widow of Wagon Gap

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Buck Privates Come Home

Buck Privates Come Home

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Glory Guys

The Glory Guys

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Sardonicus

Mr. Sardonicus

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Major Dundee

Major Dundee

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry