Sort by

Chris has logged 42 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fast Film

Fast Film

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nicola Costantino: La artefacta

Nicola Costantino: La artefacta

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A House Divided

A House Divided

1913
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ocean Waif

The Ocean Waif

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Double

The Double

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Match

Match

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fading Gigolo

Fading Gigolo

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moon

Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Beach

The Beach

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Birth, the Life and the Death of Christ

The Birth, the Life and the Death of Christ

1906
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Junun

Junun

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Women, Seven Sins

Seven Women, Seven Sins

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
From the Other Side

From the Other Side

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Reconstruction of William Zero

The Reconstruction of William Zero

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry