bitchesbelike has logged 53 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moxie

Moxie

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Native Son

Native Son

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Edit this entry