• Germany Year Zero

    ★★★★½

  • Spring in a Small Town

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Ministry of Fear

    ★★★

  • The Seventh Victim

    ★★★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Dumbo

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Boogie-Doodle

  • The Wizard of Oz

    ★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

    ★★★½

  • New Women

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★★

  • The Blood of a Poet

    ★★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Sherlock Holmes

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★½

  • The Great Train Robbery

  • Electrocuting an Elephant

    ½

  • A Trip to the Moon

  • Terrible Teddy, the Grizzly King

  • Snowball Fight

  • La Palestina en 1896

  • Serpentine Dance

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Baby's Meal

  • The Execution of Mary, Queen of Scots

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Passage of Venus