Billy has logged 230 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry