Sort by

William has logged 28 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Bonnie Scotland

Bonnie Scotland

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stealth

Stealth

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Kite

Kite

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lodger

The Lodger

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Barrens

The Barrens

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Disgrace

Disgrace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deception

Deception

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Rock

Black Rock

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Time to Love and a Time to Die

A Time to Love and a Time to Die

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ten Winters

Ten Winters

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Place Vendôme

Place Vendôme

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Legion

Legion

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry