Sort by

William has logged 351 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Back

Don't Look Back

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Skyline

Skyline

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Every Day

Every Day

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hawking

Hawking

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
China Moon

China Moon

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
This Man Must Die

This Man Must Die

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scoop

Scoop

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wounded

Wounded

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nightmare Detective

Nightmare Detective

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cheri

Cheri

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lava

Lava

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Happy Ever Afters

Happy Ever Afters

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freelancers

Freelancers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Departures

Departures

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It Came from Outer Space

It Came from Outer Space

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vixen!

Vixen!

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Luis Trenker - Der schmale Grat der Wahrheit

Luis Trenker - Der schmale Grat der Wahrheit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boy A

Boy A

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Keoma

Keoma

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Gilded Cage

The Gilded Cage

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
World Without End

World Without End

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ironclad

Ironclad

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tracker

Tracker

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Then She Found Me

Then She Found Me

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Transgressor

The Transgressor

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Final Countdown

The Final Countdown

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry