billhsu has written 14 reviews for films during 2018.

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★½

    I enjoyed the novel (though the sequels were barely worth my time). But what I admired about the novel (the restraint, sustained unease, and refusal to over-explain) was quite unfilmable. I think a valiant effort was made here, despite the occasional lapses into Hollywood conventions. Some beautiful set pieces.

  • Roma

    Roma

    ★★★

    Pretty to look at, but I miss the light touch and nuanced characterizations that Cuaron has shown in the past.

  • The Duke of Burgundy

    The Duke of Burgundy

    ★★★★½

    Being a sound geek of sorts, I can't help but love Strickland's Berberian Sound Studio. This also has gorgeous sound design (though with a totally different team). Nic Knowland's visuals are similarly gorgeous, with the references to Rollin (and maybe Pierre Molinier?) I have to score a copy of In Fabric.

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★½

    Enjoyable enough, and with some great set pieces. But it doesn't have quite the laser focus of The Lobster.

  • The Tempest

    The Tempest

    Problematic adaptation of a problematic play. How can I be so grumpy about a movie with Helen Mirren and Ben Whishaw? I can, sigh.

  • Bug Chaser

    Bug Chaser

    ★★★★

    Horrific. And hilarious.

  • Berberian Sound Studio

    Berberian Sound Studio

    ★★★★½

    Like a Robert Aickman or Brian Evenson story set in an Italian recording studio. What more can I ask for? What's wrong with not having much of a "story"? Be brave.

    The sound design is exquisite. And the "Berberian" in the title is probably a reference to the divine Cathy, I hope.

  • Jamie Marks Is Dead

    Jamie Marks Is Dead

    ★★★½

    Not unflawed, but the beautiful moments are definitely worthwhile.

  • The Blue Hour

    The Blue Hour

    ★★★★½

    Dark, elegiac, abstract, and sexy. This is my kind of horror movie.

  • Border

    Border

    ★★★★

    From the hilarious reviews here, this is obviously freaking people out. Needless to say, highly recommended. Just look at the gorgeous trailer.

  • Rebel in the Rye

    Rebel in the Rye

    ★★

    Pretty hokey, though Nicholas Hoult is good.

  • American Satan

    American Satan

    Cliches, whoa. Andy Biersack is adorable though.