Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Chasing the Present

Chasing the Present

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Planet of the Humans

Planet of the Humans

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Beautiful Something Left Behind

Beautiful Something Left Behind

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Capital in the Twenty-First Century

Capital in the Twenty-First Century

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Presidio

The Presidio

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Deadly Affair

The Deadly Affair

1966
×
★★★
Edit this entry  
01
At Any Price

At Any Price

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Resurrection

Resurrection

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Outrage

The Outrage

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris Frills

Paris Frills

1945
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Goddess

The Goddess

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Texasville

Texasville

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last American Hero

The Last American Hero

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Homework

Homework

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halls of Anger

Halls of Anger

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Selma

Selma

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
White House Down

White House Down

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lore

Lore

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Caesar Must Die

Caesar Must Die

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beauty Is Embarrassing

Beauty Is Embarrassing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Serving Up Richard

Serving Up Richard

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Burnt by the Sun 2: Citadel

Burnt by the Sun 2: Citadel

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tall Man

The Tall Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★
Edit this entry  
13
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry