• Beautiful Something Left Behind

    ★★★★★

  • Chasing the Present

    ★★½

  • Planet of the Humans

    ★★½

  • Capital in the Twenty-First Century

    ★★★½

  • Skyscraper

    ★★

  • Woman at War

    ★★★½

  • Leave No Trace

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★½

  • The Shallows

  • The BFG

  • Criminal

  • Everybody Wants Some!!

  • Zootopia

  • Inside Out

  • The Wedding Ringer

    ★★★

  • Blackhat

    ★★★★

  • Selma

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★½

  • Son of a Gun

    ★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Goodbye to Language

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Manakamana

    ★★★★½

  • White House Down

    ★½

  • Man of Steel

    ★★★½

  • Fast & Furious 6

    ★★★

  • Identity Thief

    ★½

  • A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

    ★★½

  • Would You Rather

    ★★★

  • Universal Soldier: Day of Reckoning

  • Beauty Is Embarrassing

    ★★★

  • Serving Up Richard

    ½

  • To the Wonder

    ★★★★★

  • At Any Price

    ★★★

  • Sparkle

    ★★

  • The Odd Life of Timothy Green

    ★★½

  • The Expendables 2

    ★★

  • The Bourne Legacy

    ★★★½

  • Total Recall

    ★★

  • The Dark Knight Rises

  • Holy Motors

    ★★★★★

  • The Amazing Spider-Man

  • Lore

    ★★★

  • Safety Not Guaranteed

  • Prometheus

    ★★★½

  • Cosmopolis

    ★★★

  • Moonrise Kingdom

  • The Tall Man

    ★★★★

  • The Hunger Games

    ★★★

  • [REC]³ Genesis

    ★★★

  • Red Lights

    ½

  • Caesar Must Die

    ★★★★

  • The Vow

    ★★

  • Chronicle

    ★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★½

  • The Muppets

    ★★★

  • Hugo

    ★★★½

  • Margaret

    ★★★★★

  • The Deep Blue Sea

    ★★★★

  • Killer Joe

    ★★★

  • The Raid

    ★★★★½

  • Almayer's Folly

    ★★★★

  • The Inbetweeners Movie

    ★★½

  • Beloved

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★

  • Burnt by the Sun 2: Citadel

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • The Debt

    ★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Inception

    ★★★★★