Jesus has logged 41 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Promare

Promare

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Signal

The Signal

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Creep

Creep

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
2046

2046

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Underwater

Underwater

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry