Jesus has logged 371 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chicken Little

Chicken Little

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memoir of a Murderer

Memoir of a Murderer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Small Town Crime

Small Town Crime

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Love

Love

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★½
Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Masked Ward

Masked Ward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Battle Cop

Lady Battle Cop

1990
×
★★
Edit this entry  
27
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
November

November

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stutterer

Stutterer

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mrs. Noisy

Mrs. Noisy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Biotherapy

Biotherapy

1986
×
★★½
Edit this entry  
24
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love and Crime

Love and Crime

1969
×
★½
Edit this entry  
21
Little Miss Period

Little Miss Period

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bees

The Bees

1978
×
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Looker

Looker

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
BloodRayne

BloodRayne

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
06
He Took His Skin Off for Me

He Took His Skin Off for Me

2014
×
★★★½
Edit this entry