• Breakfast at Tiffany's

    ★★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★★

  • The Little Shop of Horrors

    ★★★

  • The Apartment

    ★★★★½

  • Pillow Talk

    ★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Gigi

    ★★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Davy Crockett, King of the Wild Frontier

    ★★★

  • Marty

    ★★★★½

  • Seven Brides for Seven Brothers

    ★★★★

  • By the Light of the Silvery Moon

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★★

  • In the Good Old Summertime

    ★★★½

  • The Egg and I

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★★

  • Going My Way

    ★★★½

  • Bambi

    ★★★★½

  • Fantasia

    ★★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Wuthering Heights

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • The Wise Little Hen

    ★★★½

  • The Grasshopper and the Ants

    ★★★½

  • The Racket

    ★★½

  • Wings

    ★★★★

  • 7th Heaven

    ★★★★