• The Story of the Last Chrysanthemum

    ★★★★½

  • The Rules of the Game

  • Young Mr. Lincoln

  • Jamaica Inn

  • Stagecoach

  • They Made Me a Criminal

  • The Bronze Buckaroo

  • Hôtel du Nord

  • A Christmas Carol

    ★★★

  • Letter of Introduction

  • The Lady Vanishes

  • The Spider and the Fly

  • Jezebel

    ★★★★

  • La Marseillaise

    ★★★★

  • The Awful Truth

  • Grand Illusion

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★

  • Shall We Dance

    ★★★★

  • A Star Is Born

  • You Only Live Once

    ★★★★

  • The Lower Depths

    ★★★½

  • Sabotage

  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

    ★★★

  • The Only Son

    ★★★★

  • My Man Godfrey

    ★★★★½

  • Swing Time

    ★★★★★

  • A Day in the Country

    ★★★★

  • Poppy

    ★★★

  • Fury

    ★★★★

  • Secret Agent

  • The Crime of Monsieur Lange

  • An Inn in Tokyo

    ★★★

  • Top Hat

    ★★★★★

  • The 39 Steps

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★½

  • Ruggles of Red Gap

  • Roberta

    ★★★½

  • Toni

    ★★★½

  • A Colour Box

  • Heaven-Bound Travelers

  • A Night of Storytelling

  • The Man Who Knew Too Much

  • The Merry Widow

    ★★★½

  • The Gay Divorcee

    ★★★½

  • Judge Priest

    ★★★

  • The Scarlet Empress

    ★★★★½

  • Lot in Sodom

  • Flying Down to Rio

    ★★★

  • Design for Living

  • Duck Soup

    ★★★★½

  • The Private Life of Henry VIII

  • The Testament of Dr. Mabuse

  • The Fatal Glass of Beer

    ★★★

  • King Kong

    ★★★½

  • Ecstasy

  • Verdict: Not Guilty

  • Island of Lost Souls

  • A Farewell to Arms

  • Boudu Saved from Drowning

  • Trouble in Paradise

    ★★★★

  • Blonde Venus

  • Tiger Shark

    ★★★

  • I Was Born, But...

  • Vampyr

  • One Hour with You

    ★★★½

  • Ten Minutes to Live

  • The Girl from Chicago

  • Veiled Aristocrats

  • The Mummy

  • Rich and Strange

  • Frankenstein

  • La Chienne