Sort by

Scott has logged 41 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Audrey

Audrey

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Every Which Way But Loose

Every Which Way But Loose

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fantastic Night

The Fantastic Night

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Canaries

The Canaries

1969
×
Read the review Edit this entry  
22
The Craven Sluck

The Craven Sluck

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Modern Coed

A Modern Coed

1966
×
Read the review Edit this entry  
19
Winter Kills

Winter Kills

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fake It So Real

Fake It So Real

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
New Boy

New Boy

2007
×
Edit this entry  
16
Bittu

Bittu

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
The Silent Child

The Silent Child

2017
×
Edit this entry  
15
An Inn in Tokyo

An Inn in Tokyo

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prison

Prison

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Baby It's You

Baby It's You

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
San Pietro

San Pietro

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Smoking

No Smoking

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Honkytonk Man

Honkytonk Man

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bérénice

Bérénice

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
We Were Strangers

We Were Strangers

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry