Ben has logged 63 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
Edit this entry  
30
Tamara

Tamara

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deadly Embrace

Deadly Embrace

1989
×
★★½
Edit this entry  
28
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spookies

Spookies

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
★★½
Edit this entry  
27
The Candy Snatchers

The Candy Snatchers

1973
×
★★
Edit this entry  
27
Olivia

Olivia

1983
×
Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
There's Nothing Out There

There's Nothing Out There

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Incubus

The Incubus

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Out of the Dark

Out of the Dark

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Seance

Seance

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Primal Rage

Primal Rage

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nickel Ride

The Nickel Ride

1974
×
★★★
Edit this entry  
24
Hideaway

Hideaway

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Keys to Tulsa

Keys to Tulsa

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
½
Edit this entry  
22
Drive

Drive

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★
Edit this entry  
22
Dance with the Devil

Dance with the Devil

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deadlock

Deadlock

1970
×
★★
Edit this entry  
20
American Mary

American Mary

2012
×
★★
Edit this entry  
18
Kiss of the Dragon

Kiss of the Dragon

2001
×
★★½
Edit this entry  
17
Whirlpool

Whirlpool

1970
×
★★
Edit this entry  
17
Dogfight

Dogfight

1991
×
Edit this entry  
16
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Allnighter

The Allnighter

1987
×
★★½
Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fried Barry

Fried Barry

2020
×
Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Initiation

Initiation

2020
×
½
Edit this entry