Benjamin Luke has logged 167 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Titanic: Into the Heart of the Wreck

Titanic: Into the Heart of the Wreck

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hush

Hush

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Edit this entry  
22
The Confession Killer

The Confession Killer

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
My Mom is a Character: The Film

My Mom is a Character: The Film

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★½
Edit this entry  
30
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Top Gun

Top Gun

1986
×
★½
Edit this entry  
26
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★½
Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★½
Edit this entry  
18
Highlander

Highlander

1986
×
★½
Edit this entry  
16
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★
Edit this entry  
10
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
Edit this entry  
08
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
About Time

About Time

2013
×
Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Merry Skeleton

The Merry Skeleton

1898
×
★★★★
Edit this entry  
04
Childish Quarrel

Childish Quarrel

1896
×
★★★½
Edit this entry  
31
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rough Sea at Dover

Rough Sea at Dover

1895
×
★★½
Edit this entry  
31
Cordeliers' Square in Lyon

Cordeliers' Square in Lyon

1895
×
★★★
Edit this entry  
30
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Tremors

Tremors

1990
×
★★½
Edit this entry  
28
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Bewitched Inn

The Bewitched Inn

1897
×
★★★½
Edit this entry  
28
Leaving Jerusalem by Railway

Leaving Jerusalem by Railway

1897
×
★★★
Edit this entry  
27
Seminary Girls

Seminary Girls

1897
×
★★½
Edit this entry  
27
The X-Ray Fiend

The X-Ray Fiend

1897
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sandow

Sandow

1896
×
★★½
Edit this entry  
27
Déjeuner du Chat

Déjeuner du Chat

1895
×
★★★½
Edit this entry