Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The State of Things

The State of Things

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
69: The Saga of Danny Hernandez

69: The Saga of Danny Hernandez

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Bedtime for Bonzo

Bedtime for Bonzo

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kings of Pastry

Kings of Pastry

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bedtime for Bonzo

Bedtime for Bonzo

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
F9

F9

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
ODDSAC

ODDSAC

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Above the Law

Above the Law

1988
×
Read the review Edit this entry  
25
The Denigration of Carl Skiln

The Denigration of Carl Skiln

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Jack

Jack

1996
×
Read the review Edit this entry  
12
Dogma

Dogma

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Endless

Endless

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
Edit this entry  
28
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry