Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★
Edit this entry  
22
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Dry

The Dry

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
Stay Close

Stay Close

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
The Reader

The Reader

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Stranger

The Stranger

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Edit this entry  
19
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
F9

F9

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
The Weight of Water

The Weight of Water

2000
×
★★½
Edit this entry  
17
Safe

Safe

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Edit this entry  
11
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Chestnut Man

The Chestnut Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Edit this entry  
04
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry