• The Devil Wears Prada

  • Marie Antoinette

    ★★★★½

  • She's the Man

  • High School Musical

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

  • The Incredibles

  • The Notebook

  • Two Cars, One Night

  • The Cat in the Hat

  • School of Rock

  • Love Actually

  • How to Lose a Guy in 10 Days

  • Catch Me If You Can

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

  • Mimi

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

  • Zoolander

  • The Princess Diaries

  • Amélie

  • Bridget Jones's Diary

  • The Emperor's New Groove

  • Coyote Ugly

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Billy Elliot

  • Flowergirl

  • The Sixth Sense

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • The Matrix

  • Lick the Star

  • The Parent Trap

  • Life Is Beautiful

    ★★★★

  • Good Will Hunting

  • Doodlebug

  • Matilda

  • The Craft

  • Clueless

  • The Usual Suspects

    ★★★★★

  • Four Weddings and a Funeral

  • Mrs. Doubtfire

  • Jurassic Park

  • Bottle Rocket

  • Aladdin

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★

  • The Silence of the Lambs

  • Home Alone

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Pretty Woman

  • The Lunch Date

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Heathers

    ★★★★½

  • Maurice

    ★★★★

  • Dirty Dancing

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • BabaKiueria

    ★★★½

  • Brazil

  • The Breakfast Club

  • Vincent

  • An Exercise in Discipline: Peel

  • Gallipoli

  • The Shining

  • Apocalypse Now

  • Grease

  • The Sound of Music

  • Mary Poppins

  • Lawrence of Arabia

  • Singin' in the Rain

  • Gilda

  • Gone with the Wind

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★