Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
In The Heights

In The Heights

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gilda

Gilda

1946
×
Read the review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry  
12
The Door

The Door

2013
×
Edit this entry  
12
Mimi

Mimi

2002
×
Edit this entry  
12
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
12
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
Edit this entry  
12
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Edit this entry  
12
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1982
×
Edit this entry  
12
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
Edit this entry  
10
Flowergirl

Flowergirl

1999
×
Edit this entry  
10
The Six Dollar Fifty Man

The Six Dollar Fifty Man

2009
×
Edit this entry  
08
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dry

The Dry

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lorax

The Lorax

2012
×
Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
Edit this entry  
03
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
Edit this entry  
24
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
Read the review Edit this entry