• In The Heights

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • The Dry

    ★★

  • The Queen's Gambit

  • Rebecca

    ★½

  • The Boys in the Band

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • The Babysitter: Killer Queen

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Hamilton

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Emma.

  • 365 Days

    ½

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Irishman

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

  • The Lion King

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Black Mirror: Smithereens

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Shazam!

    ★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

  • Isn't It Romantic

    ★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★½

  • Fyre

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★½

  • Robin Hood

    ★½

  • The Princess Switch

    ★★½

  • Mary Queen of Scots

  • Bohemian Rhapsody

    ★★½

  • Maniac

    ★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★

  • Sierra Burgess Is a Loser

    ★★

  • Boy Erased

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • The Spy Who Dumped Me

    ★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★½

  • Set It Up

    ★★★★

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★½

  • Tag

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Deadpool 2

  • A Boy Called Sailboat

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★